Everton – Liverpool FC 21.6.2020

Premier league

Vo šlágri 30. kola bude domáci Everton hostiť favorizovaný Liverpool FC.

Pôjde o prvý ligový zápas oboch tímov od prerušenie súťaže. Premier League bola zastavená 13. marca kvôli koronavirové pandémií, ktorá postihla celý svet. Medzi zasiahnuté štáty sa zaradilo aj Anglicko. Dlho nebolo jasné, aká bude budúcnosť aktuálnej sezóny v Premier League.

Špekulovalo sa napríklad, že bude sezóna anulovaná a výsledky nebudú platné. Tiež bolo v hre predčasné ukončenie súťaže. K tomuto rozhodnutiu sa rozhodli vo francúzskej Ligue 1. Našťastie sa ani jeden z týchto čiernych scenárov neuskutočnil. Vedenie Premier League spoločne s anglickou vládou vsadilo na trpezlivosť a to sa im vyplatilo. Situácia sa začala zlepšovať a reštart anglickej najvyššej súťaže mohol prebehnúť. Termín reštartu ligy bol stanovený na 17.červen.

Súboj medzi Evertonom a Liverpoolom je mestské derby, označované ako Merseyside derby. Pôjde o 237. duel medzi týmito nezmieriteľnými rivalmi. Niet pochýb, že jasným favoritom zápasu je Liverpool FC. Liverpoolu sa proti The Toffies tradične darí. The Reds neprehrali s Evertonom vo 21 zápasoch v rade. Pod trénerom Kloppom neprehral Liverpool s Evertonom v 10 zápasoch v rade. Ak neprehrá ani dnes prekoná historický míľnik. Stal by sa prvým trénerom v histórii klubu, ktorý neprehral v Merseyside derby v 11. zápasoch v rade. Aktuálny rekord drží trénérska legenda LFC Bob Paisley.

Veľkým favoritom zápasu sú The Reds tiež kvôli postavenie v tabuľke. V aktuálnej sezóne si počína Liverpool ako nezničiteľná mašina. Už ich posledná ligová sezóna bola výborná, ale teraz svoje výkony posunuli ešte na vyšší level. V tabuľke majú 82 bodov a sú jasne prví. Ich dominancia je obrovská. Počas 29 zápasov prehrali len 1x a majú luxusný 22 bodový náskok na druhý Manchester City. Teraz už všetko nasvedčuje tomu, že po dlhých 30 rokoch sa dočkajú vysnívaného titulu. K jeho zaručenie potrebujú len 2 výhry.

Maródka LFC je minimálna, Klopp bude postrádať iba Clynea a Shaqiriho.

To Everton rieši opačné starosti. Kvôli zlým výsledkom v prvej polovici sezóny bol klub donútený k vyhodenie trénera Silvu. Na jeho miesto prišiel skúsený kouč Carlo Ancelotti. Po jeho príchode sa výkony i výsledky tímu zlepšily a tím sa aktuálne nachádza na 13. mieste. The Toffies nenašli účinný recept na svojho mestského rivala ani pod Ancelottim. V jedinom vzájomnom zápase prehrali tesne 1: 0.

Everton je na tom s listinou zranených horšie, tímu bude chýbať Delph, Gbamin, Tosun, Mina a Walcott.

Zápas budú sprevádzať prísne hygienické a bezpečnostné podmienky. Bude sa hrať bez divákov, takže toto prestížne derby bude postrádať správnu atmosféru. Oba tímy navyše nehrali viac ako 3 mesiace a je otázkou ako bude výkon hráčov vyzerať. The Reds budú mať väčšiu motiváciu uspieť. Proti Evertonu sa im tradične daří.I kvalita tímu je diametrálne lepši ako tá súperova. Mali by potvrdiť papierové predpoklady a v derby jasne zvíťaziť.

Zápas je naplánovaný na nedeľnú 20. hodinu. Hlavným rozhodcom zápasu bude Mike Dean.