Everton – Liverpool 21.6.2020

Premier league

Po zhruba trojmesačnej pauze spôsobenej Koronavirové pandémií sa v tomto týždni konečne rozohrala tiež anglická futbalová Premier League, a to najprv dvoma dohrávkami, na ktoré plynulo nadviaže 30. kolo. Jedným zo zápasov tohto kola je potom klasické liverpoolskej derby medzi Evertonom a FC Liverpool, pričom tentoraz sa odohrá na pôde prvého z nich, modrého Evertonu. Stretnutie začína v nedeľu 21. júna o 20:00 a odohrá sa na ľudoprázdnom štadióne v Goodison Parku. Jasným favoritom zápasu je hosťujúci Liverpool, ktorému chýbajú k absolútnej istote titulu púhe dve výhry v zostávajúcich ôsmich dueloch. A že je ten titul veľmi očakávaný, pretože naň hostia čakajú už predlhých tridsať rokov.

Everton

Dá sa povedať, že domáci Everton zažíva svoju typickú sezónu, kedy sa pohybuje okolo stredu ligového pelotónu. Zotrvanie v súťaži pre budúci ročník majú prakticky zaistené a na boje o pohárové umiestnenie už to práve veľmi nevyzerá. To môže však byť v zápase s odvekým rivalom aj výhodou, pretože môžu hráči iba získať. Prehru im nikto moc vyčítať nebude, obzvlášť, keď sa s ňou viac-menej počíta. Vo svojom strede však majú tento rok v skvelej forme hrajúci dvojicu útočníkov – Dominic Calvert Lewin a Richarlison, ktorá sa dokopy postarala hneď o 27 ligových gólov, čo je v podstate tri štvrtiny gólové produkcie Evertonu. Okolo oboch navyše krúži európske veľkokluby a určite tak majú motiváciu si vystrieľať lepší angažmán. Nedá sa očakávať, že by Liverpoolu dali čokoľvek zadarmo. Everton je tradične veľmi húževnatý tím, ktorý dokáže favoritom nemálo zakúriť a pomerne často je tiež pripravovať o body.

FC Liverpool

Ako už bolo povedané. “Reds”, ako sa tomuto tímu tiež prezýva, Shaza k úplnej istote ligového titulu iba málo, a to získať šesť bodov. Navyše iba za predpokladu, že by ich najbližší prenasledovateľ už do konca ročníka nepotkol. Z matematického pohľadu je tak ich výhra v tomto ročníku takmer stopercentné. V súčasnej dobe anglickej lige dominujú s bezkonkurenčným náskokom na druhý Manchester City, pričom za to vďačí predovšetkým svojej gólovej produkcii, ktorú zabezpečuje hlavne egyptský útočník Mohamed Salah, ktorý sa tiež perie o prvé miesto v tabuľke kanonierov. Ale veľa prispievajú aj Roberto Firmino a Sadio Mane. O defenzívu sa potom stará predovšetkým Virgil van Dijk, vôbec najlepší obranca súťaže. Liverpool má veľmi vyvážený tím so smrtiacim útokom a skvelú defenzívou, ktorý diriguje charizmatický kouč Jürgen Klopp. V porovnaní s Evertonom je kvalita ich hráčskeho kádra na oveľa vyššej úrovni, čo by sa v zápase tiež malo prejaviť.

Čo od zápasu očakávať

Je veľmi zložité odhadovať v akom rozpoložení sa oba tímy v súčasnej chvíli nachádzajú, pretože obvyklé ukazovatele ako predovšetkým forma, pre nás v tejto chvíli nie sú známe. Preto sa zameriame skôr na otázku motivácie, ktorú hosťujúci tím nemôže mať väčšie. Je len púhy krôčik od titulu, ktorý pre seba bude chcieť získať čo najskôr, zatiaľ čo Evertonu už toľko o moc nejde, pretože okupuje pokojný stred tabuľky. Avšak aj tak nehrozí, že by stretnutie vypustil, už vzhľadom k tej rivalite. Vzájomná bilancia však taktiež celkom jasne hovorí pre červený tím. Dosť možno budeme svedkami stretnutia, ktoré bude mať pomalší úvod, keďže budú oba tímy nerozohraná a budú sa spočiatku oťukávať. Postupom času by však mal mať Liverpool viac z hry a dokráčet si pre tri body.