Dortmund – Hertha 6.6.2020

Nemecká Bundesliga má pred sebou už piate kolo po vynútenej pauze spôsobenej koronavirom, v ktorom sa proti sebe postavia okrem iného Borussia Dortmund a Hertha Berlín. Zápas sa odohrá v sobotu 6.6. od 18.30 h.

Domáci žltočierni tím bude v tomto zápase jasným favoritom, hoci možno nie až takým, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Aktuálna forma berlínskej Herthy totiž prisľubuje kvalitnú a možno aj vyrovnanú partiu, v ktorej by sme sa mohli dočkať vyššieho počtu strelených gólov, keďže oba tými majú aktuálne viac ako solídnu streleckú bilanciu. K tomu ostatne môže prispieť aj veľmi rýchle súčasné tempo po sebe nasledujúcich zápasov, ktoré priamo nabáda k únave a tým pádom nesústredenosti a individuálnym chybám hráčov. A čo znamenajú vo futbale chyby? Predsa góly.

Dortmund

Dortmund zastihol úvod nadväzujúcej časti sezóny vo veľmi dobrej forme, keďže zo spomínaných štyroch zápasov hneď trikrát zvíťazil, avšak práve ten posledný, zhruba pred dvoma týždňami, mu v konečnom dôsledku zrejme zlomil väz v boji o ligový titul, keďže má v tejto chvíli už sedembodové manko na vedúci Bayern Mníchov, na ktorý vo vzájomnom zápase nestačil. To však nie je dôvod na to, aby vo svojom snažení poľavil, zvlášť, keď sa mu lepí na chrbát Lipsko, ktoré stráca len dva body.

Ako už bolo povedané, Dortmund v súčasnosti strieľa celý rad gólov, pričom ich nasadzoval po “koronaviri” hneď dvanásť. Nepresadil sa potom iba v jedinom zápase, a to v tom už spomínanom stretnutí s Bayernom. Ich útočná zostava je veľmi silná a každý z týchto hráčov dokáže sám rozhodovať zápasy. Najmä nórsky mladík Erling Haland na seba strhol veľmi rýchlo pozornosť celého futbalového sveta, avšak vinou zranenia skôr nenastúpi. To ale nemusí vadiť. Dortmund disponuje ďalšími skvelými snajpermi, ktorí ho môžu zastúpiť. Hazard alebo Sancho pokojne môžu ovládnuť celý zápas.

Hertha

V prípade berlínskej Herthy môžeme povedať, že ide o dosť možno najväčšie prekvapenie, ktoré môžeme po pauze pozorovať. Tímu sa darí a v uplynulých týždňoch sa vyšvihol už na deviate miesto, a to len so štvorbodovou stratou na pozície zabezpečujúce účasť v európskych pohároch v budúcej sezóne. Na rozdiel od Dortmundu si drží po prestávke neporaziteľnosť. Vďačiť za to môže hlavne svojej skvelej gólovej produkcii, ktorá u nich nebýva úplne obvyklá, keď sa v uplynulých štyroch zápasoch presadili hneď jedenásťkrát. Podľa aktuálnej formy tiež patrí k špičke ligy. Výhodou Herthy je tiež to, že svoju gólovú produkciu má rozmiestnenú prakticky medzi celý tím, keďže hneď osemnásť hráčov už v tejto sezóne zaznamenalo aspoň jednu strelenú bránku. Hráčom s najlepšou formou je potom zrejme Ibiševič, čo je vôbec najlepší strelec tímu, ale aj nebezpečný je aj Piatek, ktorému skvele vychádzajú závery zápasov.

Čo od zápasu čakať?

Hoci sa stretnutie odohrá na lidu prázdnom westfálskom štadióne v Dortmunde, kde za normálnych okolností panuje jedna z najlepších atmosfér v rámci svetového futbalu, budú domáci zrejme tým, kto bude dirigovať hru a mať väčšiu územnú prevahu a viac šancí. Od Dortmundu môžeme očakávať mnohé zakončenia a kombinačnú hru, pričom Hertha sa bude skôr sústrediť na odrazenie útokov súpera, dobrý presink a ideálne hľadanie priestoru pre nejaký ten brejk, prípadne ohrozenie brány súpera nejakou štandardnou situáciou. Avšak rozhodne nie sú bez šance získať v tomto zápase nejaký ten bod. Je vcelku pravdepodobné, že by sa gólovo mohli presadiť oba tímy, avšak Dortmund bude zrejme tým, ktorému sa to podarí viackrát a napokon si pripíše tri body.